Hamáček virtuální stavitel

Hamáčkovy stránky se přestěhovaly na novou adresu:
www.lukashamacek.cz

každopádně co tu je, tu taky zůstane.


Je sice teprve začátek prosince, ale později bych si nemusel vzpomenout... Pé-efko na rok 2009:


na stránku s grafikou jsem přidal dvě montážičky - (4/2008), račte se pokochat....


kostky.org - české fórum týkající se Lega. Natrefil jsem na něj náhodou (jako obvykle).


Novinky v LDD 2
Ovládání zůstalo stejné - pohyb po ploše, klávesové zkratky.
Přibyla možnost použití dvou nových sad - Market Street (ulice s obchůdky) a Mindstorms (programovatelný robot). Počet kostek v obou sadách je omezen přesně tak, jak jsou poskládané v reálu. O užitečnosti Mindstorms by se dalo pochybovat, protože kdo ho má, si radši poskládá robota takříkajíc "naostro" (nehledě k tomu, že sada stojí kolem 9,5 tis.)
Dále přibyla spousta nových kostek, barevných variant stávajících kostek, a v náhledovém módu je vylepšený vesmír, poušť, a přidány hory.


Dostal se mi do počítače zajímavý program - Lego Digital Designer (dále jen LDD). Jde o program, který "obsahuje" neomezené množství kostek Lega, s kterými je možno nakládat dle libosti. Je ke stažení (verze 2.0 vyšla v červenci 2007) na stránkách společnosti Lego. Bohužel je dostupný pouze v angličtině a němčině. Pro ty, kteří neovládají ani jeden z těchto jazyků, jsem se pokusil přeložit manuál do češtiny. Obrázky zůstaly bez překladu (samozřejmě). Postupy k možnosti používání české nápovědy jsou dva:

máte nainstalovaný LDD:
1) stáhnete si soubor cz_manual_html.zip (10kB, jen .html soubor)
2) rozbalíte do složky nápovědy Designeru
   (Program Files/LEGO Company/LEGO Digital Designer/Help/en_manual)
3) počtete si v češtině

Ještě nemáte nainstalovaný LDD:
1) stáhnete si soubor cz_manual.zip (800kB, celá složka nápovědy včetně obrázků)
2) rozbalíte kamkoliv, kde složku najdete
3) počtete si v češtině


První model byl lehce nad síly počítače. Ostrovská radnice ke konci stavby byla dost náročná na operační paměť a též mou trpělivost. Bude třeba dokoupit operační paměť, trpělivosti bude pak dost... V modelu je použito přesně 3110 kostek v celkové hodnotě cca 530 Euro. Je možnost si je i nechat poslat (ovšem za ty peníze si radši koupím nový zesilovač na basu). Posílání ovšem není dostupné pro ČR.
Soubor Radnice_Ostrov.LXF ke stažení
Ostrovská radnice z Lega 1 Ostrovská radnice z Lega 2 Ostrovská radnice živá 1 Ostrovská radnice živá 2 Ostrovská radnice živá 3


Alvin už je postavený, první obrázek dokumentuje postup, ostatní jsou upravené screenshoty hotového modelu (stavba - průběh srpna 2007, použito 626 kostek).
Soubor Alvin.LXF ke stažení
Ponorka Alvin 2 Ponorka Alvin 3 Ponorka Alvin 4 Ponorka Alvin 5 Ponorka Alvin 6 Ponorka Alvin 7


V plánu mám ještě "postavit" ostrovský Letohrádek, a uvidím, co bude dál. Je zde i ta možnost, že mi pošlete nějaké návrhy na stavbu, pokud možno i s fotodokumentací :)

Ham ham 2007
Ham